Piața de capital· 1 min citire

Veste bună pentru șoferi. Guvernul a aprobat banii pentru taxa auto

Noua-taxa-auto-va-intra-in-vigoare-in-2019-1

Noua-taxa-auto-va-intra-in-vigoare-in-2019-1

Scris de Razvan Ilie Publicat: 12 iun. 2019, 18:06

Au fost alocați azi banii promiși de Guvern pentru restituirea taxei auto. Urmează să vedem dacă suma este suficientă sau nu.

 Guvernul a aprobat suplimentarea bugetului Ministerului Mediului cu

650 de milioane de lei pentru restituirea taxei auto,

a declarat miercuri purtătorul de cuvânt al Executivului, Nelu Barbu."Guvernul a aprobat un proiect de hotărâre privind suplimentarea bugetului Ministerului Mediului din Fondul de rezervă bugetară la dispoziţia Guvernului prevăzut în bugetul de stat pe anul 2019. Este vorba despre o suplimentare cu 650 de milioane de lei pentru a se acorda banii plătiţi pentru timbrul de mediu, taxa auto, în funcţie de denumirea pe care a avut-o această taxă de-a lungul timpului. Ştiţi că termenul limită este de 30 iunie. Până acest moment au fost plătite deja sume totale în valoare de 3,1 miliarde de lei", a spus Nelu Barbu, la finalul şedinţei Executivului.Purtătorul de cuvânt al Guvernului a precizat că suma suplimentară acordată Ministerului Mediului acoperă toate solicitările privind restituirea taxei auto.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News

Mai multe știri din Piața de capital