Piața de capital· 2 min citire

EUROSTAT: Numărul total al deceselor în Europa, indiferent de cauză, mai mare cu aproape 170 de mii în perioada martie-iunie

Slovacia şi Republica Cehă vor declara stare de urgenţă în această săptămână pentru a lupta împotriva pandemiei de COVID-19

Slovacia şi Republica Cehă vor declara stare de urgenţă în această săptămână pentru a lupta împotriva pandemiei de COVID-19

Emanuel Focșan
Scris de Emanuel Focșan Publicat: 20 oct. 2020, 12:10

Numărul deceselor în Europa, indiferent de cauză, a crescut cu aproape 170.000 peste media ultimilor ani, în perioada martie-iunie, potrivit datelor Oficiul de Statistică al UE, Eurostat. 

Ponderea deceselor în rândul persoanelor care au trecut de 70 de ani a crescut și ea spetaculos. Practic, din 100 de decese înregistrate în perioada de referință, 96 au fost vârstnici.

Săptămâna cu cel mai mare salt peste medie a fost 30 martie  – 5 aprilie, când s-au înregistrat cu 36.000 mai multe decese. De la începutul lunii mai, numărul deceselor peste media săptămânală a scăzut sub 5.000, mai arată datele Eurostat.Statistica nu pune decesele suplimentare pe seama pandemiei, dar toate corelațiile de date indică o legătură între cele fenomene. Astfel, de la jumătate lunii iunie, când primul val COVID și-a epuizat impactul, numărul deceselor a ajuns chiar sub media săptămânală a ultimilor ani.

De asemenea, cele mai multe decese suplimentare, în perioada mai-iunie, au fost în țările cel mai afectate de pandemie: Spania  +48.000, Italia +46.000, Franța +30.000, Germania și Țările de Jos, aproximativ +10.000 fiecare.Statistica include și o analiză a mortalității în funcție de sex. Astfel, în lunile martie și mai, în numărul deceselor suplimentare bărbații au avut o pondere mai mare, în timp ce în aprilie au murit mai multe femei. 

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News

Mai multe știri din Piața de capital