ANAF a pus sechestru la Roșia Montană. Compania Gabriel Resources, executată silit pentru milioane de dolari - SURSE

Statul român face primul pas concret pentru recuperarea prejudiciului în dosarul "Roșia Montană", potrivit unor surse citate de Realitatea Plus. ANAF a pus sechestru pe participația de peste 80% din capital deținută de compania Gabriel Resources la societatea românească Roșia Montană Gold Corporation (RMGC), pentru a recupera 10 milioane de dolari, suma stabilită de instanțele internaționale.
ribunalul Arbitral de la Centrul Internațional de Reglementare a Disputelor privind Investițiile de pe lângă Banca Mondială (ICSID) a obligat Gabriel Resources, pe 8 martie, să plătească statului român aproximativ 10 milioane de dolari în taxe și cheltuieli de judecată, în urma victoriei României.
Hotărârea este obligatorie pentru părți, iar ANAF a trimis o notificare de plată către Gabriel Resources, iar ulterior a instituit sechestru asigurător pe participația de 80,69% a acestora la RMGC, acțiunile neputând fi vândute sau transferate de către compania minieră, arată Profit.ro.
În replică, Gabriel Resources a transmis că, în opinia sa, măsura instituirii sechestrului este prematură și prezintă nereguli procedurale, precizând că intenționează să o conteste.
Restul acțiunilor, în cotă de 19,31% din capital, sunt în posesia societății românești de stat Minvest Roșia Montană, controlată de Ministerul Economiei.
Marcel Ciolacu, despre avocaţii care au câştigat procesul Roşia Montană: „Sunt profesionişti de calibru mondial”
Dosarul Roșia Montană. Cine sunt investitorii care pierd după ce România a câștigat procesul: legăturile ascunse cu lideri politici
Marcel Ciolacu s-a întâlnit cu echipa de avocați care a câștigat procesul Roșia Montană
Citește și:
- 19:02 - Dacia „fuge” din România în 2026. Noile modele vor fi produse în Turcia și Slovenia
- 14:11 - Guvernul salvează 5.000 de angajați. Decizie crucială pentru Damen, Liberty Galați și Romaero
- 19:24 - Combinatul Liberty Galați, scos la licitație. Preț de pornire de 709 milioane de euro pentru fostul Sidex
- 08:03 - Gigantul Azomureș, la pământ. De ce a fost pus pe pauză cel mai important producător de îngrășăminte al României
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News












