Paradoxul „Tigrului estic”: inflația scade, pe hârtie, românii trăiesc tot mai prost

Cifrele de pe holurile de la Palatul Victoria par să fie desprinse dintr-un alt scenariu! Asta pentru că, oficial, inflația a scăzut, deși românii o duc tot mai greu.
Ultimele date ale INS arată că indicele inflației a coborât la 5,1%, însă măsurile adoptate de stat au avut și efecte negative. Spre exemplu, gramaj mai mic, dar preț mai mare și înlocuirea ingredientelor cu unele mai ieftine fără sa se schimbe însă și prețul. Pe de altă parte, avem lista veniturilor care cresc după primele alegeri din acest an. Salariul minim pe economie va fi majorat din iulie.
Potrivit celor mai recente date publicate de INS, inflația a ajuns la 5,1% în luna mai. Unele produse și servicii au continuat însă să se scumpească. Spre exemplu, pentru conservele din fructe plătim mai mult cu 10%, iar peștele s-a scumpit cu aproape 7%. Cel mai mult s-au scumpit detergenții: peste 23 de procente.
Specialiștii spun că puterea de cumpărare continuă să scadă, iar majorările acordate în acest an sunt anulate de scumpirile care rămân constante. Între timp, avem și lista primelor majorări după alegeri. Profesorii și cei din sistemul medical primesc a doua tranșă din creșterea promisă, iar din iulie salariul minim ajunge de la 3.300 de lei la 3.700 de lei.
Iar în luna septembrie statul are nevoie de 15 miliarde de lei în plus pentru a plăti pensiile recalculate.
https://www.youtube.com/watch?v=s51Rmkcf_as
Citește și:
- 19:13 - UE impune un prag maxim obligatoriu. Ce se schimbă pentru români?
- 17:11 - Exodul motoarelor: De ce a pierdut Mioveniul pariul cu noile modele Dacia în fața Turciei și Sloveniei
- 19:02 - Dacia „fuge” din România în 2026. Noile modele vor fi produse în Turcia și Slovenia
- 14:17 - Ilie Bolojan față în față cu sindicatele din energie. Care sunt cerințele?
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News












