Financial Times: O victorie a PNL ar pune capăt frământărilor politice

Ludovic Orban și Nelu Tătaru semnează contracte de finanțare din fonduri europene! 10 proiecte pentru spitalele din București
Articol scris de Scris de Emanuel FocșanO victorie convingătoare a Partidului Național Liberal ar putea pune capăt anilor de frământări politice din România. Prestigiosul cotidian Financial Times subliniează că actualul premier a asigurat jurnaliștii americani că banii europeni pe care o să îi absoarbă țara noastră vor fi folosiți într-un mod legal și transparent.
Totodată, Ludivoc Orban a declarat pentru cei din Financial Times că legătura între statul de drept și utilizarea fondurilor europene este una corectă și chiar a criticat atitudinea omologilor săi din Ungaria și Polonia pentru că au blocat votarea noului buget al Uniunii Europene. Premierul Orban a asigurat prestigioasa publicație că în perioada următoare se vor folosi aproximativ 6 miliarde de euro, bani europeni pentru refacerea sistemului de sănătate din România.
Citește și:
- 20:16 - Bolojan a plecat, Bursa a explodat! BVB a atins un nou maxim istoric
- 17:56 - Dobânzile la care se împrumută statul au început să scadă semnificativ
- 09:10 - Curtea de Conturi Europeană: transparența fondurilor post-pandemie ale UE este insuficientă
- 14:39 - Datorie de final de mandat: 60 de milioane de lei împrumutați de Finanțe de la băncile românești în ultima oră
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














