Comisia pentru valori mobiliare și burse din SUA (SEC) l-a dat, joi, în judecată pe directorul executiv al Tesla, Elon Musk, acuzându-l de fraudă în urma unei serii de tweet-uri "false și înșelătoare" cu privire la posibilitatea de a delista Tesla de la bursă.Într-o plângere depusă în instanța federală din Manhattan, SEC a declarat că Musk "a știut sau că a fost nepăsător în a nu-și da seama” că a indus în eroare investitorii, pe 7 august, declarând în fața a peste 22 de milioane de adepți ai Twitter că ar putea delista Tesla, oferind un preț dea 420 de dolari pe acțiune și că ar fi existat deja o "finanțare garantată", raportează agenția Reuters.Plângerea face referire, de asemenea, la anumite tweet-uri ulterioare, în care Musk a declarat că "sprijinul investitorilor este confirmat" și că un "fond specializat" ar putea fi creat pentru investitorii care rămân fideli companiei din Palo Alto, California.Tesla nu a fost imediat disponibilă pentru comentarii. Acțiunile sale au scăzut cu peste 10% în sesiunea „after hours” de pe Wall-Street.
Graficul sesiunii curente a cotației Tesla, sursa: finance.google.comPlângerea depusă îl pune pe Musk în ipostaza de a deveni unul dintre cei mai cunoscuți și influenți directori executivi puși sub acuzare de SEC pe tema fraudării în materie de valori mobiliare.