Euro a explodat, un nou maxim istoric: 4,87 lei. Și dolarul american a avut un salt semnificativ
24 sept. 2020, 13:52
Actualizat: 24 sept. 2020, 13:52

euro leu
Articol scris de Scris de E F
Euro a atins, joi, un nou maxim istoric de 4,87 lei și a depășit un nou al doilea prag psihologic, după ce miercuri a trecut de 4,86.
BNR a anunțat, joi, o cotație de 4.8722 lei pentru un euro, cu 0,17% mai mult decât miercuri. Dolarul american a avut un salt și mai spectaculos, ajungând la cotația de 4,188 lei, cu 0,85% peste cea afișată miercuri.Pe piața interbancară, euro se tranzacționa, după afișarea cotației BNR, chiar și la 4,88 lei.Și francul elvețian s-a apreciat până la 4,52 lei, în timp ce gramul de aur a continuat să se devalorizeze, potrivit BNR.
Citește și:
- 10:31 - Euro s-ar putea prăbuși din cauza războiului din Iran. Economiștii avertizează că o escaladare a conflictului ar putea aduce recesiunea în Europa
- 15:10 - Dolarul a înregistrat cea mai mare scădere din ultima lună după informații despre negocieri SUA–Iran
- 18:19 - Românii vor fi loviți de un val inflaționist în vară. Avertisment BNR: scumpirile prind viteză, economia încetinește
- 14:29 - Leul s-a depreciat ușor în raport cu euro. Cursul anunțat de BNR a urcat la 5,0956 lei
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News










