Curs· 1 min citire

Aurul, un nou record istoric la cotația BNR

monede aur BNR

monede aur BNR

Emanuel Focșan
Scris de Emanuel Focșan Publicat: 29 iul. 2020, 14:39

Gramul de aur s-a scumpit, miercuri, cu 2,69 de lei (1,05%), ajunând la 258,8486 de lei, potrivit datelor comunicate de Banca Națională a României. Este o nouă cotație record a metalului prețios.

Recordul precedent a fost înregistrat cu 2 zile în urmă, când BNR a anunțat o cotație de 257,3676 de lei/gram.Evoluția din România este în concordanță cu ceea ce se întâmplă la nivel global. Revenirea în forță a pandemiei, în special în Statele Unite, a afectat grav încederea în scenariile privind o redresare economică rapidă și i-a făcut pe investitori să revină la investițiile de siguranță în aur.O altă temere care-i face pe investitori să-și transfere banii în aur este aceea că politicile agresive de relaxare monetară adoptate de multe bănci din întreaga lume vor genera inflație.Pentru moneda europeană, BNR a afişat, miercuri, un curs de 4,8342 lei pentru un euro, mai mare cu 0,07 bani faţă de ziua precedentă. Leul s-a aprecizat, însă, în fața dolarului american, la un curs de 4,1151 lei.Moneda națională s-a devalorizat în faţa francului elveţian, până la o cotaţie de 4,4925 lei, cu 1,06 bani peste cuantumul din şedinţa anterioară.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News

Mai multe știri din Curs