Țara europeană care își activează planul pentru criza energetică

Criză energetică
Intervenții pentru limitarea impactului creșterii prețurilor
Olanda își activează prima etapă a planului pentru criza energetică, pe fondul situației crizei combustibililor. Autoritățile pregătesc intervenții pentru a limita impactul creșterii costurilor asupra populației, au declarat surse guvernamentale, potrivit Realitatea PLUS.
Este pentru prima dată când guvernul va activa acest plan, care a fost elaborat în timpul crizei energetice declanșate de războiul din Ucraina în anul 2022. Asta înseamnă că piețele de combustibili sunt afectate, fără a se înregistra însă o penurie imediată.
Țara europeană care își activează planul pentru criza energetică
În această etapă, piețele energetice vor fi monitorizate îndeaproape, în timp ce guvernul și sectorul industrial se pregătesc pentru o situație mai gravă. Prim-ministrul olandez a declarat că guvernul va anunța măsuri menite să ofere compensații cetățenilor pentru creșterea costurilor energiei. Acestea vor include facilități fiscale pentru proprietarii de autovehicule, dar nu și o reducere a taxelor pe combustibil.
Citește și:
- 17:24 - Dacia Striker a ieșit la probe în Capitală! Cum au reacționat bucureștenii când au văzut noul model
- 16:46 - Partidele plătesc sume derizorii pe chiriile lunare pentru sediile din centrul orașelor
- 16:36 - Adrian Nica, șeful Fiscului: „În ANAF nu toți sunt hoți”
- 13:51 - PSD propune o lege pentru despăgubirea românilor care ar fi fost prejudiciați prin indicele ROBOR
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














