România produce mai multă energie verde și exportă mai mult în 2026

Energie
Scris deRealitatea Financiara
Publicat24 iun. 2026, 14:09
Actualizat24 iun. 2026, 14:17
România a început anul 2026 cu o transformare importantă în sectorul energetic, marcată de creșterea producției de energie electrică și de o pondere tot mai mare a surselor regenerabile în mixul energetic național. Datele publicate de Transelectrica pentru primul trimestru al anului arată că producția netă de energie electrică a crescut cu 9% față de aceeași perioadă din 2025, în timp ce consumul intern a rămas aproape constant.
Citește și
- 15:04Interviu EXCLUSIV Realitatea PLUS: Ana Maria Păcuraru, față în față cu ambasadorul SUA, Darryl Nirenberg
- 14:24Veniturile gospodăriilor au crescut în 2025, însă educația primește doar 0,6% din buget
- 14:11Comisia Europeană a concluzionat că România nu este pregătită să adopte moneda euro
- 12:48Românii cheltuie peste 85% din tot ce câștigă. Taxele și impozitele apasă greu pe bugetele familiilor de la oraș
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


























