Procuratura bulgară anchetează toate privatizările făcute după căderea comunismului

gard_granita_romania_bulgaria_94953900
Noul procuror general al Bulgariei a ordonat miercuri revizuirea întregului proces de privatizare care a urmat căderii comunismului, informează Agerpres,care citează DPA. Biroul procurorului general Ivan Gheşev a precizat că acesta a încredinţat ancheta Agenţiei Naţionale de Securitate (DANS).
După 1989, activele statului bulgar au fost estimate la circa 40 de miliarde de dolari. Procesul de privatizare a fost rapid asociat cu corupţia, din cauza suspiciunilor privind neregulile.Agenţia bulgară pentru privatizare a înregistrat până la sfârşitul lui 2018 venituri de 18,7 miliarde de leva (circa 10,4 miliarde de dolari), consemnează ziarul 24 Ceasa. În momentul respectiv, fuseseră privatizate 66% din proprietăţile de stat, iar noii proprietari mai datorau peste 1 miliard de leva.Au fost încheiate 174 de contracte de privatizare cu investitori din Austria, Belgia, Germania, Grecia, Rusia, Spania şi alte ţări.Detalii Aici
Citește și:
- 22:22 - Polonia atacă acordul UE-Mercosur la CJUE: „Securitatea alimentară, siguranța consumatorilor și protecția pieței noastre sunt în pericol”
- 20:24 - Oana Gheorghiu, replică la atacurile PSD privind listarea la bursă a companiilor de stat: „Activitatea mea a deranjat multe interese și mulți băieți deștepți”
- 18:26 - Nicușor Dan va semna în scurt timp demisiile miniștrilor PSD și numirile interimarilor – ce variantă respinge șeful statului - VIDEO
- 14:45 - Anca Alexandrescu avertizează: „România este vândută bucată cu bucată sub masca unui abuz de putere”
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














