ROBOR a sărit în aer într-o singură zi. Lovitură pentru românii care au credite, DOBÂNZILE cresc din nou

O nouă lovitură pentru românii care au credite în lei cu dobândă variabilă. ROBOR la trei luni a crescut semnificativ într-o singură zi. Indicatorul a ajuns la 5,75 de la 5,59. Asta înseamnă că ratele calculate în funcție de acest indice vor crește din nou în condițiile în care față de acum doi ani ratele sunt duble. Banca Națională a României a decis să păstreze dobânda cheie la 6,50 după ce experții estimează că rata inflației va crește, potrivit Realitatea Plus.
Asta înseamnă că ratele calculate în funcție de acest indice vor crește din nou în condițiile în care față de acum doi ani ratele sunt duble. Banca Națională a României a decis să păstreze dobânda cheie la 6,50 după ce experții estimează că rata inflației va crește. Și indicele IRCC a crescut din nou la începutul lunii octombrie și a ajuns la 5,99%.
"IRCC adică indicele de referință pentru creditele de consum este deja de la începutul acestui trimestru la 5,99. Așa că încă suntem sub acest indice cu ROBOR, care vineri a avut o urcare mai mare pana la 5,75 la 3 luni, până la 5,63 la 6 luni si până la 5,83 la 12 luni. Este o creștere semnificativă. Este foarte posibil ca astăzi, întâmplător, băncile sa fi avut nevoie de mai mulți bani si daca cererea este mare prețul adică dobânda
Să vedem un ROBOR, poate da, poate nu, aici nu este o siguranță, în jur de 5,99% cât este IRCC", a explicat la Realitatea Plus Adrian Vasilescu, consilier onorific al guverntorulu BNR.
Citește și:
- 19:13 - UE impune un prag maxim obligatoriu. Ce se schimbă pentru români?
- 17:11 - Exodul motoarelor: De ce a pierdut Mioveniul pariul cu noile modele Dacia în fața Turciei și Sloveniei
- 19:02 - Dacia „fuge” din România în 2026. Noile modele vor fi produse în Turcia și Slovenia
- 14:17 - Ilie Bolojan față în față cu sindicatele din energie. Care sunt cerințele?
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News












