Posibilă reluare a transportului de GNL prin Strâmtoarea Ormuz după două luni de blocaj

Strâmtoarea Ormuz
Scris de Realitatea Financiara Publicat: 28 apr. 2026, 10:22
Prima navă încărcată cu gaz natural lichefiat (GNL) pare să fi traversat Strâmtoarea Ormuz de la izbucnirea conflictului din Orientul Mijlociu în urmă cu două luni, potrivit unei analize realizate de Bloomberg. Informația, bazată pe date de urmărire maritimă, ar putea semnala o posibilă reluare timidă a traficului energetic într-una dintre cele mai sensibile rute din lume.
Citește și
- 16:00Bolojan se laudă că a scăzut deficitul bugetar și vorbește despre „corecția necesară” a finanțelor statului
- 10:58Exclusiv la „Culisele Statului Paralel”: Călin Georgescu, față în față cu Anca Alexandrescu, duminică de la 20:55
- 10:46Daniel Udrescu: Cum te lasă inflația fără bani în timp ce statul câștigă pe seama ta
- 10:21Cod roșu de caniculă în aproape toată România. Temperaturile urcă până la 41 de grade
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


























