Fructele și legumele cu cele mai multe pesticide. Ancheta EXPLOZIVĂ Realitatea Plus – VIDEO

Jurnalista Saviana Russu
Scris deRealitatea Financiara
Publicat6 iun. 2026, 16:13
Actualizat7 iun. 2026, 19:23
SursăRealitatea PLUS
Că mâncăm scump și că România este campioană la scumpiri la nivelul Uniunii Europene, inclusiv la produsele alimentare de bază, este deja de notorietate. Jurnaliștii Realitatea Plus au vrut să afle și cât de sănătos ne hrănim. Au prelevat probe de legume și fructe autohtone din piețele din București și le-au dus pentru testarea pesticidelor și a nitriților într-un laborator autorizat din București. Ce au descoperit, aflați într-un reportaj exclusiv, realizat de Saviana Russu și Laurențiu Ioniță.
Citește și
- 17:46Cine este premierul propus de Ilie Bolojan și ce legături secrete are cu Berlinul
- 16:47Ediție specială în această seară, de la ora 20:55, la „Culisele Statului Paralel”, cu Anca Alexandrescu
- 16:40Motivul pentru care patronii ajunși în pragul falimentului se tem să mai concedieze angajați
- 16:3715 mașini de lux de peste 1,3 milioane de euro, scoase la vânzare de statul român
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


























