Zece bănci, sancționate cu 3,7 miliarde lei pentru manipularea ROBOR. Cea mai mare amendă din istoria sistemului bancar

Tranzactie bancară
Scris deRealitatea Financiara
Publicat7 iun. 2026, 14:50
Sursărealitatea.net
Consiliul Concurenței a amendat 10 instituții bancare cu un total de 3,73 miliarde de lei (aproximativ 710 milioane de euro) pentru încălcarea legislației în domeniul concurenței și a Tratatului privind Funcționarea Uniunii Europene. Autoritatea a constatat că băncile și-au coordonat comportamentul în cadrul procedurii de stabilire a indicelui ROBOR, prin schimb de informații confidențiale și strategice.
Citește și
- 16:00Bolojan se laudă că a scăzut deficitul bugetar și vorbește despre „corecția necesară” a finanțelor statului
- 10:58Exclusiv la „Culisele Statului Paralel”: Călin Georgescu, față în față cu Anca Alexandrescu, duminică de la 20:55
- 10:46Daniel Udrescu: Cum te lasă inflația fără bani în timp ce statul câștigă pe seama ta
- 10:21Cod roșu de caniculă în aproape toată România. Temperaturile urcă până la 41 de grade
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


























