Avertisment dur de la vârful BNR. „Dacă măriți taxele, nu vă așteptați la scăderea inflației”
8 aug. 2023, 16:45
Actualizat: 8 aug. 2023, 16:45

isarescu_37752200
Articol scris de Scris de E F
Un avertisment dur vine de la vârful BNR. „Dacă măriți taxele, nu vă așteptați la scăderea inflației”, au transmis reprezentanții Băncii Naționale.
Economia ar putea încetini, iar prețurile ar putea exploda, asta în cazul în care coaliția PSD - PNL va adopta măsurile fiscale de austeritate.
Și plafonarea adaosului pentru produsele de bază ar putea să ducă la scumpiri, mai avertizează experții.
Reacția BNR vine în contextul măsurilor avute în vedere de Guvern pentru a aduce bani la bugetul de stat. Principalele direcții vizează creșteri de taxe, dar și taxe noi.
Citește și:
- 21:14 - INTERVIU Exclusiv Realitatea Plus - Ana Maria Păcuraru cu William Donahue: „Republicanii vor avea o perioadă dificilă la urne din cauza prețului energiei”
- 18:47 - Avertismentul lui Daniel Dăianu: De la economisire la raționalizarea forțată. Ce ne așteaptă în caz de criză?
- 17:20 - Motivul pentru care acciza la motorină nu s-a redus cu 50 de bani/litru. Răspunsul Guvernului pentru Realitatea PLUS
- 16:47 - Călin Georgescu scapă de controlul judiciar
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News











