Energie· 1 min citire

Scandal marca George Simion la dezbaterea "legii offshore", ținta fiind ministrul Virgil Popescu

Proiectul Legii offshore, dezbătut în comisiile de buget și industrii

Proiectul Legii offshore, dezbătut în comisiile de buget și industrii

Emanuel Focșan
Scris de Emanuel Focșan Publicat: 17 mai 2022, 11:33

Dezbaterea în comisiile de specialitate a proiectului legii offshore, care ar urma să deblocheze investițiile pentru extragerea gazelor din Marea Neagră, a început cu un scandal provocat de liderul AUR George Simion. Chiar în deschiderea discuțiilor, acesta s-a adresat cu apelativul de "hoț" atât la adresa ministrului Energiei, Virgil Popescu, cât și a unui reprezentant al OMV.

Chiar la începutul dezbaterilor proiectului privind exploatarea offshore, în comisiile de buget, finanţe şi pentru industrii ale Camerei Deputaţilor, liderul AUR, George Simion, i-a făcut pe cei 2 “hoți”, la care un alt parlamentar din comisie i-a replicat „Tu du-te în Rusia”, potrivit Realitatea Plus.Ceilalți parlamentari au cerut evacuarea membrilor AUR participanți la ședință.În 11 mai, proiectul a fost adoptat de Senat, ca primă cameră sesizată, Camera Deputaților fiind for decizional.  Pe de altă parte, Consiliul Legislativ și Consiliul Concurenței au atras atenția că există unele aspect neclare privind constituționalitate și, respectiv, legile concurenței.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News

Mai multe știri din Energie