Romgaz va plăti Exxon peste un miliard de dolari pentru participația la Neptun Deep

Consiliul de Administraţie al SNGN Romgaz a avizat marţi achiziţia tuturor acţiunilor emise de ExxonMobil Exploration and Production Romania Limited, care deţine 50% din proiectul Neptun Deep. În contractul de vânzare – cumpărare, preţul de achiziţie a fost stabilit la 1,060 miliarde dolari şi poate fi ajustat pozitiv cu cel mult 10 milioane dolari, potrivit comunicatului Bursei de Valori Bucureşti.
La semnarea contractului, Romgaz va achita un avans de 106 milioane dolari. Semnarea va avea loc după aprobarea tranzacţiei şi a contractului de către Adunarea Generală Extraordinară a Acţionarilor şi de organele corporative competente ale vânzătorilor.După această etapă, Romgaz va achita digerența dintre suma convenită în contract și avans.Romgaz estimează că tranzacţia ar putea fi finalizată în primul trimestru din 2022, iar compania românească va deveni proprietara a 50% din asocierea cu OMV Petrom pentru explorare, dezvoltare şi exploatare petrolieră în perimetrul XIX Neptun Zona de Apă Adâncă.OMV Petrom a precizat că este posibil să ia anul viitor decizia de a investi în proiect, în funcţie de modificările legislative din România şi de situaţia pieţei.
Citește și:
- 11:22 - Expert: „Independența energetică a României este un mit. Dacă imporți ca să treci de frig, nu ești independent”
- 07:57 - Situație explozivă la Complexul Energetic Oltenia. Minerii de la carierele care aparțin de CEO, în grevă - VIDEO
- 09:57 - Expert în energie: Voucherul la gaze naturale este o măsură populistă. Statul avea deja soluții legale
- 07:17 - Minerii din bazinul Jilț se tem că vor fi trimiși acasă. Decizia finală nu a fost luată, iar speranțele se leagă de schimbarea lui Bolojan
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News










