Previziuni negre pentru perioada următoare! Ce se va intampla cu leul si incotro o ia inflatia?

Majoritatea analiştilor financiari estimează pentru următoarele 12 luni deprecierea dură a leului, respectiv un curs mediu de 4,94 lei/euro, şi o inflaţie de 3,67%, potrivit Asociatiei CFA România. media previziunilor CFA arată că, pentru orizontul de 6 luni, majoritatea analiştilor incluşi în sondajul lunar anticipează un curs de 4,86 lei/euro.
Indicatorul de Incredere Macroeconomica al CFA pentru luna februarie a scazut fata de luna anterioara cu 15,1 puncte pana la valoarea de 48,6 puncte , iar fata de aceeasi luna a anului anterior, Indicatorul a crescut cu 14,1 puncte, evoluţie datorată in special componentei anticipatii a Indicatorului.“Astfel, Indicatorul conditiilor curente a scazut fata de luna anterioatra cu 2,4 puncte, pana la valoarea de 70,7 puncte (fata de aceeasi luna a anului anterior, Indicatorul conditiilor curente a crescut cu 23,2 puncte). Indicatorul anticipatiilor a scazut cu 21,5 puncte pana la valoarea de 37,5 puncte (fata de aceeasi luna a anului anterior, Indicatorul anticipatiilor a crescut cu 9,6 puncte) ”, spun analiştii CFA.
Citește și:
- 08:31 - Zeci de drumuri, blocate din cauza viscolului. A fost emis cod galben, drumarii intervin de urgență - VIDEO
- 19:13 - UE impune un prag maxim obligatoriu. Ce se schimbă pentru români?
- 17:11 - Exodul motoarelor: De ce a pierdut Mioveniul pariul cu noile modele Dacia în fața Turciei și Sloveniei
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News












