Marco Rubio laudă România: Bucureștiul a deschis bazele NATO pentru operațiunile SUA din Iran

Marco Rubio
Scris de Daniel Onescu Publicat: 16 mai 2026, 09:18
Secretarul de stat american, Marco Rubio, a transmis mesaje de apreciere la adresa României, după ce autoritățile de la București au permis Statelor Unite să utilizeze bazele NATO de pe teritoriul țării în contextul conflictului din Iran. Decizia strategică a României consolidează parteneriatul cu Washingtonul, dar reașază Bucureștiul în prima linie a dinamicii de securitate globală.
Citește și
- 16:23Taxe mai mari de la 1 iulie. Noua majorare a salariului minim, anulată de impozitele pe muncă
- 13:21Băncile atacă dur Consiliul Concurenței în scandalul ROBOR: „afectează credibilitatea statului român”
- 12:31Exclusiv la „Culisele Statului Paralel”: Călin Georgescu, față în față cu Anca Alexandrescu, duminică de la 20:55
- 10:22Elon Musk, recul financiar uriaș: acțiunile Tesla și SpaceX îl trag în jos
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


























