Ludovic Orban neagă zvonurile privind majorarea taxelor și a impozitelor
Video: Ludovic Orban: Nu cred că dacă cineva vorbește acum de unirea Brăilei cu Galațiul poate să-și facă foarte mulți prieteni
Președintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, joi, că nu vor crește taxele și impozitele. Anunțul vine în contextul în care Guvernul a fost acuzat că s-a angajat în fața oficialilor europeni să majoreze taxele pentru ca deficitul bugetar să scadă.
ntrebat de jurnaliști dacă e adevărat că oficialii europeni au cerut majorarea TVA și creșterea taxelor pentru ca deficitul bugetar să scadă, liderul PNL e negat.”Înțelegerea pe care o avem cu Comisia Europeană vizează planul care a fost convenit de comun acord între Guvern și Comisia Europeană de reducere a deficitului bugetar gradual, până sub limita de 3% din PIB. Asta este, practic, discuția care a avut loc cu Comisia Europeană. Comisia Europeană nu ne solicită să majorăm taxe”, a spus Orban.
Citește și:
- 13:53 - Daniel Dăianu cere trecerea la impozitarea progresivă: „Argumentele pentru cota unică au devenit ridicole”
- 11:14 - Premieră istorică: Ferrari a anunțat prețul pentru Luce, primul său model 100% electric
- 11:01 - Guvernul va începe restructurarea mai multor companii de stat cu datorii istorice la buget
- 10:57 - Deficitul bugetar al României a fost anul trecut de 7,9% din PIB
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














