CREȘTEREA INDEMNIZAȚIEI DE ÎNSOȚITOR PENTRU PENSIONARII ÎNCADRAȚI ÎN GRADUL I DE INVALIDITATE

CREȘTEREA INDEMNIZAȚIEI DE ÎNSOȚITOR PENTRU PENSIONARII ÎNCADRAȚI ÎN GRADUL I DE INVALIDITATE
Începând cu 1 septembrie 2024, pensionarii încadrați în gradul I de invaliditate vor beneficia de o creștere a indemnizației de însoțitor.
Începând cu 1 septembrie 2024, pensionarii încadrați în gradul I de invaliditate vor beneficia de o creștere a indemnizației de însoțitor.
Crește valoarea indemnizației de însoțitor pentru pensionarii încadrați în gradul I de invaliditate. Indemnizația de însoțitor primită de pensionarii încadrați în gradul I de invaliditate va crește de la 1 septembrie 2024 cu suma de 224 de lei, de la 1.626 de lei, la 1.850 de lei. Această sumă este încasată cumulativ cu pensia de invaliditate.
În prezent, indemnizația de însoțitor este calculată la 80% din punctul de pensie. Legea nr. 360/2023 privind sistemul public de pensii aduce o îmbunătățire și prevede un calcul al indemnizației de 50% din valoarea salariului minim brut pe țară garantat în plată. Drept urmare, indemnizația de însoțitor crește cu 224 de lei de la 1 septembrie 2024.
Prin HG nr. 598/2024, Executivul a stabilit că începând cu 1 iulie 2024 salariul minim brut pe țară garantat în plată este de 3.700 de lei. Facem precizarea că la nivelul lunii curente în evidențele Casei Naționale de Pensii Publice sunt circa 45.000 de pensionari încadrați în gradul I de invaliditate”, potrivit Ministerului Muncii.
Sursa: Realitatea de Arges
Citește și:
- 20:47 - Nota de plată a războiului: Conflictul din Orientul Mijlociu a umflat factura energetică a UE cu 47 de miliarde de euro
- 20:00 - Petrișor Peiu (AUR) cere excluderea bancherilor vinovați de manipularea ROBOR: „Să dispară din sistem, așa cum au dispărut Câțu și Isar!”
- 19:01 - Schimbare majoră în Codul de procedură civilă. Executarea silită se va încuviința în maximum 7 zile
- 15:47 - Petrișor Peiu (liderul senatorilor AUR): „România nu mai poate să crească economic pe modelul actual și nici să reducă din decalajele față de Uniunea Europeană”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News













