BURSA DE LA BUCUREŞTI A DESCHIS ÎN SCĂDERE PE MAJORITATEA INDICILOR

BURSA DE LA BUCUREŞTI A DESCHIS ÎN SCĂDERE PE MAJORITATEA INDICILOR
Indicele BET-FI al SIF-urilor înregistra o creştere de 0,18%
Bursa de Valori București (BVB) a deschis, miercuri, în scădere pe majoritatea indicilor, iar rulajul se cifra la 9,39 de milioane de lei.
Indicele principal BET, care arată evoluţia celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 0,10%, iar indicele BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 43 de acţiuni de la BVB, era pe minus cu 0,11%.
Totodată, indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, se deprecia cu 0,07%, în timp ce reperul de randament al fondurilor de investiţii, BET-BK, a urcat cu 0,16%.
Indicele BET-FI al SIF-urilor înregistra o creştere de 0,18%, iar BET-NG, indicele celor 10 companii din sectorul energetic şi al utilităţilor, consemna o depreciere de 0,03%
Indicele BET AeRO, care include 20 de companii reprezentative de pe piaţa AeRO, era în scădere cu 0,05%.
Conform datelor BVB, cele mai mari creşteri ale valorii acţiunilor le înregistrau Armătura (+14,38%), Transelectrica (+6,40%) şi Romcab (+1,94%).
Pe de altă parte, în scădere erau acţiunile Grupului Industrial Electrocontact (-12,96%), Vrancart (-5,02%) şi Aeta (-4,92%)
Citește și:
- 10:29 - Motorina a trecut de 8,2 lei/litru și ar putea ajunge la 8,5 lei
- 09:37 - Lagarde avertizează: noile taxe vamale anunțate de Trump pot destabiliza echilibrul comercial UE–SUA
- 09:28 - Ministrul Finanțelor promite vești bune din vară: „Inflația va intra pe un trend de decelerare”. Valoarea pe care o va atinge la finalul anului
- 06:49 - Ilie Bolojan, discuții decisive cu șefa Comisiei Europene pentru banii din PNRR: sunt în joc 231 milioane de euro
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News






_02b660f80a.webp)





