Un nou record istoric pentru cotația aurului în România

COTAȚIA AURULUI APROAPE DE UN NOU RECORD DE 3.000 DE DOLARI, PE FONDUL TENSIUNILOR GEOPOLITICE ȘI AL POLITICII MONETARE Fed
Prețul aurului a urcat joi, 17 aprilie 2025, la 467,2986 lei/gram, conform cursului oficial al BNR, stabilind un nou maxim istoric.
Prețul aurului a urcat joi, 17 aprilie 2025, la 467,2986 lei/gram, conform cursului oficial al BNR, stabilind un nou maxim istoric. Evoluția reflectă tendința globală de apreciere a metalului prețios, pe fondul incertitudinilor economice și geopolitice care determină investitorii să se refugieze în active sigure.
Gramul de aur a fost cotat joi, 17 aprilie 2025, la 467,2986 lei, potrivit cursului publicat de Banca Națională a României (BNR), marcând astfel un nou record istoric. Comparativ cu ziua precedentă, prețul a crescut cu 1,9656 lei (+0,42%), consolidând trendul ascendent al metalului prețios din ultimele luni.
Această evoluție vine în contextul în care aurul se menține la valori record și pe piețele internaționale, investitorii preferând activele sigure în fața incertitudinilor economice și geopolitice care domină scena globală.
BNR: Aurul trece de 3.300 dolari/uncie pe bursele internaționale
Cotațiile internaționale au confirmat ascensiunea spectaculoasă a aurului. Joi, în jurul orei 13:45, ora României, cotațiile futures pentru livrarea în iunie se situau la 3.341,20 dolari/uncie, în timp ce prețul spot era de 3.328,93 dolari. Pragul de 3.300 dolari/uncie a fost depășit pentru prima dată în istorie în cursul zilei de miercuri, marcând un nou punct de referință pentru piețele globale.
Citește și:
- 19:13 - UE impune un prag maxim obligatoriu. Ce se schimbă pentru români?
- 17:11 - Exodul motoarelor: De ce a pierdut Mioveniul pariul cu noile modele Dacia în fața Turciei și Sloveniei
- 19:02 - Dacia „fuge” din România în 2026. Noile modele vor fi produse în Turcia și Slovenia
- 14:17 - Ilie Bolojan față în față cu sindicatele din energie. Care sunt cerințele?
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News












