Energie· 1 min citire

Rusia oprește miercuri furnizarea gazelor în Polonia și Bulgaria

bulgars

bulgars

Emanuel Focșan
Scris de Emanuel Focșan Publicat: 26 apr. 2022, 23:28

Gazprom va opri livrările de gaz către Bulgaria din 27 aprilie. Decizia a fost confirmată chiar de ministrul bulgar al Energiei. Anunțul a venit la câteva ore după ce și Polonia a anunțat că nu mai primește gaz. Ambele decizii sunt legate de refuzul celor 2 state considerate "ostile" de a plăti facturi în ruble.

Ministrul bulgar al Energiei a declarat, pentru Reuters, că Gazprom a anunțat Bulgargaz asupra decizie de a stopa furnizarea de gaze naturale începând cu 27 aprilie.In cursul după-amiezii de marți, portalul polonez de știri Onet a anunțat, citând atât surse guvernamentale, cât și din industria energetică poloneză, că Rusia a întrerupt furnizarea gazelor .După câteva ore, Kremlinul a aconfirmat că a transmis Gazprom ca de miercuri să oprească livrarea de gaze naturale, în condițiile în care purtătorul de cuvânt al guvernului polonez a anunțat că țara sa nu va plăti gazul în moneda rusă și a declarat că țara este pregătită să facă față întreruperii livrărilor.La sfârșitul lunii martie, președintele Vladimir Putin a semnat un decret prin care ordona contractorilor străini ai Gazprom din așa-zise "țări ostile" să plătească pentru gazul rusesc doar în ruble, altfel fiind amenințate cu sistarea livrărilor.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News

Mai multe știri din Energie