Val de disponibilizări în județul Prahova, inima industriei petroliere. Aproape 1.600 de posturi dispar din administrațiile locale

Primăria Ploiești va fi cea mai afectată de disponibilizări
Scris deEmanuel Focșan
Publicat17 mar. 2026, 16:00
Actualizat17 mar. 2026, 16:01
Aproape 1.600 de posturi vor fi eliminate din administrațiile locale din Prahova, în urma restructurării cerute de Ilie Bolojan, pentru reducerea cheltuielilor publice. Cele mai afectate sunt primăriile celor două mari orașe, Ploiești și Câmpina, de unde sute de angajați vor fi dați afară.
Citește și
- 09:15Facturi mai mari la apă de la 1 iulie. Românii din mai multe județe vor scoate bani în plus din buzunar
- 08:40Prețul carburanților ar putea crește de la 1 iulie. Benzina și motorina riscă să se apropie de 10 lei pe litru
- 08:40ȘOC pe piața tech! Apple scumpește MacBook și iPad după explozia costurilor la memorii: „Nu am mai văzut niciodată așa ceva”
- 08:03Pensionarii care ar putea primi mai mulți bani din 2027. Pragul CASS ar urma să fie schimbat
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


























