Românii pierd 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației. Noile date, cum s-a modificat valoarea banilor în ultimii doi ani

Inflație în România
Românii pierd aproximativ 900 de lei din salariul mediu din cauza inflației ridicate potrivit ultimelor date. În ultimii doi anis-a înregistrat o creștere generală a prețurilor cu 14,8%.
Câți bani pierd românii din cauza inflației?
-salariul mediu net a crescut cu 4,3% în martie 2026
-indicele inflației în luna martie: 9,87%
-indicele inflației în luna aprilie: 10,7%
-indicele câștigului salarial real: 94,9% în martie 2026 comparativ cu martie 2025
-tarifele la energie electrică au crescut cu 54,18% după eliminarea schemei de plafonare
-prețul motorinei a crescut cu 32,68%
-prețul benzinei s-a mărit cu 22,42%
-energia termică s-a scumpit cu 10,7%
-creștere generală a prețurilor de aproximativ 14,8%
Exemplu: Un venit lunar 6.000 de lei rămas neschimbat din 2024, ajustat la inflație, echivalează astăzi cu aproximativ 5.100 de lei în putere de cumpărare - pierdere de circa 900 de lei pe lună.
Citește și:
- 12:26 - „Marea Neagră ar deveni un lac rusesc”. România, piesă-cheie în scenariul strategic al Moscovei, dat de gol de un fost oficial
- 12:07 - Kelemen Hunor, după întâlnirea cu Eugen Tomac: Aproape imposibil să votăm un guvern din care nu facem parte. Ce i-a transmis premierul desemnat
- 08:43 - Angajații de la Ministerul Investițiilor se tem să mai protesteze
- 20:47 - Nota de plată a războiului: Conflictul din Orientul Mijlociu a umflat factura energetică a UE cu 47 de miliarde de euro
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News













