ALEGERI PREZIDENȚIALE 2025. VOTUL ÎN DIASPORA PENTRU TURUL 2 A ÎNCEPUT
15 mai 2025, 19:46
Actualizat: 15 mai 2025, 19:46

Scris de Realitatea Financiara
Votul în diaspora pentru turul 2 al alegerilor prezidenţiale a început joi, la ora 22:00, ora României, odată cu deschiderea secţiei de votare din Auckland, Noua Zeelandă.
Votul în diaspora pentru turul 2 al alegerilor prezidenţiale a început joi, la ora 22:00, ora României, odată cu deschiderea secţiei de votare din Auckland, Noua Zeelandă.
Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a anunțat că pentru turul 2 al alegerilor prezidenţiale, au fost înfiinţate 965 de secţii de votare în străinătate, având la bază propunerile formulate de Ministerul Afacerilor Externe, cu 15 secţii de votare mai multe decât în cazul alegerilor prezidenţiale şi parlamentare desfăşurate în anul 2024.
Citește și:
- 08:31 - Zeci de drumuri, blocate din cauza viscolului. A fost emis cod galben, drumarii intervin de urgență - VIDEO
- 19:13 - UE impune un prag maxim obligatoriu. Ce se schimbă pentru români?
- 17:11 - Exodul motoarelor: De ce a pierdut Mioveniul pariul cu noile modele Dacia în fața Turciei și Sloveniei
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News












