Criza politică și sanitară, COȘMARUL românilor care au rate. ROBOR a crescut din nou

Indicele ROBOR la 3 luni a scăzut joi la 1,80%
Indicele ROBOR la trei luni, folosit pentru calcularea dobânzilor variabile la creditele în lei contractate înainte de luna mai 2019, a crescut miercuri la 2,25%, după ce în ultimele 5 zile stagnase, arată datele BNR.
Tot miercuri, indicele ROBOR la 6 luni, utilizat la calculul dobânzilor pentru creditele ipotecare în lei cu dobândă variabilă, s-a majorat la 2,38%, față de 2,36% marţi.În schimb, indicele IRCC, folosit la calculul dobânzilor la creditele noi, luate din mai 2019 până în prezent, a coborât la 1,08%.ROBOR este calculat zilnic, în timp ce IRCC se calculează și se actualizează trimestrial.Potrivit Ziarului Financiar, de la începutul lunii septembrie în până azi incidele ROBOR la trei luni a crescut cu 40%.
Citește și:
- 13:11 - Stabilitate pe piața monetară: ROBOR stagnează în ciuda tensiunilor politice
- 22:09 - Adio „haiduciei” valutare. Românii ar putea plăti facturile strict la cursul oficial BNR
- 15:26 - BNR îngheață dobânda la 6,5%, dar avertizează: Inflația crește din nou până în iunie
- 10:43 - Banca Națională a României este așteptată să mențină rata dobânzii de referință la nivelul de 6,5% pentru a 13-a ședință consecutivă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














