Trump amenință Mexicul cu un tarif suplimentar din cauza disputei privind apa de la graniță

Trump amenință Mexicul cu un tarif suplimentar din cauza disputei privind apa de la graniță
Trump, a amenințat Mexicul cu impunerea unei taxe suplimentare de 5% la importuri
Președintele SUA, Donald Trump, a amenințat Mexicul cu impunerea unei taxe suplimentare de 5% la importuri, pe fondul unui conflict legat de alocarea resurselor de apă de-a lungul frontierei comune, relatează dpa.
Într-o postare publicată luni pe platforma sa, Truth Social, Trump a acuzat Mexicul că nu furnizează Statelor Unite cantitatea de apă prevăzută în acordurile bilaterale, situație care ar pune în pericol animalele și agricultura din statul american Texas. Mesajul său vine după apeluri repetate ale oficialilor texani pentru exercitarea unor presiuni asupra vecinului din sud.
Potrivit unui tratat semnat în 1944, Mexicul este obligat să livreze apă din bazinul estic al Rio Grande către SUA, primind în schimb apă din râul Colorado. Acordul permite celor două țări să împartă resursele limitate de apă de la graniță, însă disputele sunt frecvente, mai ales în perioadele de secetă.
Trump susține că, în ultimii cinci ani, Mexicul nu și-ar fi respectat obligațiile și ar datora aproape un miliard de metri cubi de apă. El a cerut ca aproximativ un sfert din această cantitate să fie livrat până la 31 decembrie, restul urmând să fie transferat ulterior.
„Mexicul nu răspunde și este foarte nedrept față de fermierii noștri americani, care au nevoie vitală de această apă. De aceea am autorizat documentația pentru impunerea unui tarif de 5% dacă apa nu este eliberată imediat”, a scris președintele SUA.
Apa livrată din Mexic este folosită, printre altele, pentru irigarea culturilor de citrice din Texas, în timp ce mai multe state mexicane de la graniță depind de apa provenită din porțiunea americană a râului Colorado. Tratatul a fost semnat într-o perioadă în care apa era mult mai puțin rară decât în prezent.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 15:12 - PSD, vot în unanimitate pentru retragerea miniștrilor din Guvern. Ilie Bolojan are termen de 72 de ore pentru a demisiona
- 13:47 - Daniel Udrescu: Patologia procesuală în materia evaziunii fiscale. Absorbția penalului de către administrativ și limitele admisibile ale dualității procedurale
- 13:11 - Stabilitate pe piața monetară: ROBOR stagnează în ciuda tensiunilor politice
- 12:55 - Echipele ELCEN efectuează o analiză tehnică detaliată pentru identificarea cauzelor producerii incendiului de la CET Vest
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














