Ministrul Finanțelor va semna LEGEA PENSIILOR! Scandal în coaliție pe majorările din ianuarie

Ministrul Finanțelor va semna LEGEA PENSIILOR! Scandal în coaliție pe majorările din ianuarie
Inițial, ministrul de Finanțe a refuzăt să semneze noua lege a pensiilor pentru că nu ar fi bani pentru majorările din ianuarie
Marcel Boloș urmează să semneze Legea pensiilor. Inițial, ministrul de Finanțe a refuzăt să semneze noua lege a pensiilor pentru că nu ar fi bani pentru majorările din ianuarie! Potrivit unor surse, ministrul Muncii și-a recunoscut gafa în ședința Coaliției. Simona Bucura Oprescu și-a dat seama că impactul este sub 30 de mld lei, așa cum spune Marcel Boloș.
Ministrul Finanțelor, Marcel Boloș (PNL) a refuzat inițial să semneze noua lege a finanțelor și modificările la legea privind limitarea tranzacțiilor cash. Marcel Ciolacu a convocat o ședință de guvern pentru ora 12.00.
Potrivit unor surse Realitatea PLUS, Marcel Boloș ar fi refuzat să semneze Legea Pensiilor pe motiv că nu există sursa de finanțare pentru a crește pensiile, de la 1 ianuarie 2024.
De asemenea, Boloș ar fi refuzat să semneze revenirea la vechile plafoane de cash din cauză că această măsură a fost susținută de Ministerul de Finanțe și ar fi adus bani în plus la bugetul de stat.
Citește și:
- 17:24 - Dacia Striker a ieșit la probe în Capitală! Cum au reacționat bucureștenii când au văzut noul model
- 16:46 - Partidele plătesc sume derizorii pe chiriile lunare pentru sediile din centrul orașelor
- 16:36 - Adrian Nica, șeful Fiscului: „În ANAF nu toți sunt hoți”
- 13:51 - PSD propune o lege pentru despăgubirea românilor care ar fi fost prejudiciați prin indicele ROBOR
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














