Cîţu: Guvernul va aproba vineri o Ordonanţă de Urgenţă care va permite punerea în aplicare a rectificării bugetare

Cîţu: Guvernul va aproba vineri o Ordonanţă de Urgenţă care va permite punerea în aplicare a rectificării bugetare
El a mai spus că la această rectificare mai mulţi bani se vor duce către sănătate şi investiţii
Guvernul va aproba vineri o Ordonanţă de Urgenţă care va aduce unele modificări necesare pentru a pune în aplicare rectificarea bugetară, a declarat, joi, ministrul Finanţelor, Florin Cîţu.
El a participat la deschiderea şedinţei de tranzacţionare a Bursei de Valori Bucureşti şi a fost întrebat la plecare, de jurnalişti, ce ministere vor primi mai mulţi bani la rectificare.
"Voi avea o declaraţie de presă în cursul zilei de astăzi (joi, n.r.), în care voi prezenta toate detaliile rectificările bugetare, fără nimic de ascuns. Mâine va fi în şedinţă de Guvern, o ordonanţă de urgenţă care modifică ce este nevoie pentru a pune în aplicare această rectificare bugetară", a spus ministrul, potrivit agerpres.
Cîţu a fost întrebat de jurnalişti dacă ordonanţa va fi una pentru prorogarea termenului de majorare a pensiilor din legea existentă, dar ministrul a refuzat să răspundă.
El a mai spus că la această rectificare mai mulţi bani se vor duce către sănătate şi investiţii.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 15:12 - PSD, vot în unanimitate pentru retragerea miniștrilor din Guvern. Ilie Bolojan are termen de 72 de ore pentru a demisiona
- 13:47 - Daniel Udrescu: Patologia procesuală în materia evaziunii fiscale. Absorbția penalului de către administrativ și limitele admisibile ale dualității procedurale
- 13:11 - Stabilitate pe piața monetară: ROBOR stagnează în ciuda tensiunilor politice
- 12:55 - Echipele ELCEN efectuează o analiză tehnică detaliată pentru identificarea cauzelor producerii incendiului de la CET Vest
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














