Angajații Ford Craiova, puși pe liber - Compania își reduce producția: se lucrează într-un singur schimb

foto-ford-craiova-3
Articol scris de Scris de Emanuel FocșanFord Craiova și-a redus temporar producția, din 19 octombrie, din cauza lipsei de semiconductori, o problemă la nivel global. Decizia este în vigoare până joi.
Zilele acestea, uzina va lucra într-un singur schimb din trei, atât în secția de producție vehicule, cât și în cea de producție motoare.Prioritare vor fi mașinile pentru care s-au încheiat deja contracte, a precizat compania.Angajații vor primi o indemnizație care reprezintă 78% din salariul de bază și vor beneficia și de celelalte drepturi prevăzute de lege pentru astfel de situații, conform Contractului Colectiv de Muncă în vigoare.Din cauza lipsei componentelor electronice, și uzina Dacia a luat decizia de a-și întrerupe activitatea, în 8 octombrie. 90% din cei aproximativ 14.000 de angajați nu au lucrat, primind 85% din salariu.
Citește și:
- 19:53 - Ninel Peia: Radiografia Justiției. Fabrica de jertfe și prețul inuman al meritocrației!
- 18:36 - Renault oferă compensații de zeci de mii de lei pentru plecări voluntare de la Dacia
- 18:12 - George Simion, despre suprataxarea contractelor part-time: „Așteptăm și votul din plen pentru a face DREPTATE”
- 17:38 - Șeful Marelui Stat Major, prima reacție după ce DNA l-a pus sub acuzare: Resping categoric acuzațiile. Curios momentul ales
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News













