Piața de capital· 1 min citire

Turnătoria fiscală. Noul plan al Guvernului ca să colecteze bani

Portalul ANAF se va afla în lucrări de mentenanță, vineri, 11 noiembrie

Portalul ANAF se va afla în lucrări de mentenanță, vineri, 11 noiembrie

Scris de Iulian Budusan Publicat: 12 iul. 2025, 08:38

Guvernul României intenționează să implementeze un nou sistem de combatere a evaziunii fiscale. Românii ar putea fi recompensați financiar pentru scanarea bonurilor fiscale într-o aplicație mobilă.

Astfel, noua aplicație ar permite cetățenilor să verifice dacă o casă de marcat este conectată la ANAF.

În cazul în care un bon fiscal nu apare în sistem, utilizatorul ar putea primi o recompensă financiară.

Vicepremierul Dragoș Anastasiu a spus că este o variantă pentru stimularea plăților online.

„De la a cere bonurile ca lucru simplu, până la a face tombole și a avea cote diferite, să fie cota mai mare de TVA pentru plățile cash”, a precizat Anastasiu.

Inițiativa vine ca răspuns la practica răspândită a operatorilor economici de a accepta plăți în numerar pentru a evita fiscalizarea veniturilor. 

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News

Mai multe știri din Piața de capital