Sindicatele miniere de la CE Oltenia vor ataca în instanță OUG privind închiderea termocentralelor pe cărbune

Federația națională Mine energie
Scris de Emanuel Focșan Publicat: 3 apr. 2026, 15:34
Liderii Federației Naționale Mine Energie au anunțat că au luat deja legătura cu avocații pentru a opri aplicarea Ordonanței de Urgență privind decarbonizarea sistemului energetic. Potrivit acestora, ar exista suspiciuni serioase de neconstituționalitate, întrucât Guvernul nu ar avea dreptul să emită o ordonanță în timp ce o lege cu același obiect se află deja în procedură parlamentară.
Citește și
- 14:08George Simion, după consultările de la Cotroceni: „Fără AUR nu se poate”. Nicușor Dan, amenințat cu suspendarea și demiterea
- 11:53De ce se scumpesc carburanții în România când petrolul se ieftinește. Măsura care poate lovi șoferii
- 11:35Lovitură dată de ANAF: o „fabrică” de criptomonede ascunsă de ochii autorităților, descoperită la Satu Mare
- 11:10AUR vrea să dea premierul și își asumă guvernarea, negocieri cu Nicușor Dan - SURSE
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News

























