Ionuț Stroe, purtător de cuvânt PNL: „Încercăm să asigurăm plasa socială, dar nu trebuie aruncat în aer deficitul pe 2022”

Ionuț Stroe, purtător de cuvânt PNL: „Încercăm să asigurăm plasa socială, dar nu trebuie aruncat în aer deficitul pe 2022”
Se încearcă asigurarea unei plase de siguranță pentru cei cu pensii mici, dar numai pe perioada sezonului rece, atunci când facturile la utilități cresc
Purtătorul de cuvânt al PNL a declarat, în emisiunea „Legile Puterii” că se încearcă asigurarea unei plase de siguranță pentru cei cu pensii mici, dar numai pe perioada sezonului rece, atunci când facturile la utilități cresc.
„Încercăm să aisigurăm o plasă socială pentru trecerea peste creșterea prețurilor la utilități și a creșterii inflației, dar nu trebuie să aruncăm în aer deficitul pe anul viitor. E foarte greu să asiguri o economie functională, iar pe de altă parte să asiguri această plasă socială. Domnul ministru Marius Budăi dă asigurări că sunt bani, vom vedea cum echilibrăm aceste cheltuieli. Este un ajutor de iarnă, care dispare odată cu venirea primăverii, odată cu venirea sezonului cald, atunci când cheltuielile cu încălzirea vor scădea”, a declarat Ionuț Stroe în emisiunea „Legile Puterii”
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 15:12 - PSD, vot în unanimitate pentru retragerea miniștrilor din Guvern. Ilie Bolojan are termen de 72 de ore pentru a demisiona
- 13:47 - Daniel Udrescu: Patologia procesuală în materia evaziunii fiscale. Absorbția penalului de către administrativ și limitele admisibile ale dualității procedurale
- 13:11 - Stabilitate pe piața monetară: ROBOR stagnează în ciuda tensiunilor politice
- 12:55 - Echipele ELCEN efectuează o analiză tehnică detaliată pentru identificarea cauzelor producerii incendiului de la CET Vest
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














