Actualitate· 1 min citire

Statul s-a mai împrumutat cu 500 de milioane de lei

imprumut-romaniaMF

imprumut-romaniaMF

Emanuel Focșan
Scris de Emanuel Focșan Publicat: 20 mai 2019, 15:39

Ministerul Finanţelor Publice a împrumutat, luni, 500 de milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligaţiuni de stat tip benchmark, la un randament mediu de 4,72% pe an, potrivit BNR.

Valoarea nominală a emisiunii de luni a fost de 500 de milioane de lei, iar băncile au subscris 728,1 milioane de lei.Marţi urmează să aibă loc o licitaţie suplimentară, pentru atragerea a încă 75 de milioane de lei, la acelaşi randamentul stabilit luni.Ministerul Finanţelor Publice a planificat în mai 2019 împrumuturi de la băncile comerciale de 4,08 miliarde de lei.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate