SCANDAL la coadă pentru contractele de energie electrică

SCANDAL la coadă pentru contractele de energie electrică
Zeci de oameni s-au îmbulzit să încheie cele mai avantajoase contracte
Piața energiei electrice s-a liberalizat de la 1 ianuarie. Asta înseamnă că românii nu mai plătesc prețuri stabilite de Autoritatea Națională de Reglementare a Energiei (ANRE), ci trebuie să compare și să își aleagă de pe piața liberă oferta cea mai avantajoasă de la furnizor sau să schimbe furnizorul de la care primesc energie. În caz contrar, aceștia vor plăti facturi mai mari pentru că prețul va fi stabilit de un serviciu universal.
În acest context au fost cozi uriașe pentru contractele la energie electrică. Zeci de oameni s-au îmbulzit să încheie cele mai avantajoase contracte, relatează Realitatea PLUS.
Furioși să mai aștepte ore în șir, oamenii a dat buzna în sediul companiei care reglementează contractele la energie electrică și i-au acuzat pe reprezentanții acesteia că îi bagă în față pe cunoscuți.
Polițiștii au intervenit și au blocat activitatea timp de o oră. De la 1 ianuarie, românii sunt nevoiți, la recomandarea ANRE, să își încheie contracte în regim concurențial.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 20:05 - Un gigant industrial pregătește o investiție la Sibiu. Fabrică de ultimă generație, care va oferi noi locuri de muncă
- 18:40 - Asasinatele care au schimbat cursul istoriei americane. Documentar marca Realitatea PLUS-VIDEO
- 16:43 - Adrian Câciu, atac la Bolojan și USR: „Ar fi ideal să nu mai fie la guvernare. PSD va avea 45% din noua coaliție”
- 16:32 - Pensionarii vor plăti în continuare CASS, după anunțul lui Bolojan. Cât a colectat statul din contribuția la sănătate
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














