Petrom ar putea trece sub controlul norvegienilor. Guvernul austriac - dispus să sacrifice OMV pentru a-și asigura independența față de gazul rusesc

Petrom ar putea trece sub controlul norvegienilor. Guvernul austriac - dispus să sacrifice OMV pentru a-și asigura independența față de gazul rusesc
Scris de Realitatea Financiara Publicat: 10 oct. 2022, 09:35
Petrom, cea mai importantă companie de petrol şi gaze din România, poate trece sub controlul unui consorţiu norvegian, care doreşte să preia nu numai 31,5% din acţiunile principalului acţionar al companiei româneşti, OMV, cât a anunţat în urmă cu o lună Trend, ci un pachet de control de cel puţin 51%, susţine presa austriacă. Potrivit Kurier şi Der Standard, pentru a scăpa de dependenţa de gazele ruseşti, guvernul austriac ar fi extrem de interesat în realizarea tranzacţiei.
Citește și
- 10:32Băncile au închis robinetul creditelor. Deși stau pe un munte de lichiditate, dau tot mai puține împrumuturi – record negativ în Europa
- 08:36Protejarea puterii de cumpărare și sprijin pentru familii, priorități în programul de guvernare
- 08:22Datoria externă a României s-a dublat în ultimul deceniu. Un singur premier a reușit să o reducă
- 08:21Analiză Daniel Udrescu: Ficțiunea intermedierii. Sincopele fiscale ale economiei colaborative
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


























