Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, la Realitatea Plus: Proiectul de buget va fi pus pe site în această noapte

Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, la Realitatea Plus: Proiectul de buget va fi pus pe site în această noapte
Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, a anunțat în premieră, la Realitatea Plus, că proiectul de buget va fi publicat pe site-ul ministerului în noaptea de sâmbătă spre duminică, iar săptămâna viitoare ajunge în Parlament.
Ministrul Finanțelor, Adrian Câciu, a anunțat în premieră, la Realitatea Plus, că proiectul de buget va fi publicat pe site-ul ministerului în noaptea de sâmbătă spre duminică, iar săptămâna viitoare ajunge în Parlament.
"În seara aceasta se pune bugetul pe site, acum facem ultimele verificări de corelații. Am lucrat noaptea trecută până la ora 5, acum sunt tot mai minister și lucrez. (...) Luni după-amiază va fi ]n Parlament și va intra în dezbateri, eu zic că va fi aprobal ori înainte de Crăciun, ori imediat după," a afirmat Adrian Câciu la Realitatea Plus, în emisiunea "România la apel".
Pe de altă parte, ministrul Finanțelor a precizat că majorările anunțate în "ordonanța trenuleț" nu mai pot fi revizuite pentru prima jumătate a anului, în ciuda amenițărilor lansate de categoriile profesionale vizate.
"Este dreptul dânșilor de a protesta, eu zic că am început să recuperăm restanțele, așteptăm să ne revenim cu colectarea, putem vorbi altfel din iulie. La această oră lucrurile sunt închise, bugetul este închis, dar asta nu înseamnă că am renunțat la ideea de a da tuturor ce au de primit. (...) Trebuie să fim cinstiți, dacă PSD nu intra la guvernarea, nu se dădea niciun leu în plus nici la pensii, nici la salarii," a declarat ministrul Finanțelor, în direct la Realitatea Plus.
Citește și:
- 15:12 - PSD, vot în unanimitate pentru retragerea miniștrilor din Guvern. Ilie Bolojan are termen de 72 de ore pentru a demisiona
- 13:47 - Daniel Udrescu: Patologia procesuală în materia evaziunii fiscale. Absorbția penalului de către administrativ și limitele admisibile ale dualității procedurale
- 13:11 - Stabilitate pe piața monetară: ROBOR stagnează în ciuda tensiunilor politice
- 12:55 - Echipele ELCEN efectuează o analiză tehnică detaliată pentru identificarea cauzelor producerii incendiului de la CET Vest
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














