Ministrul Energiei a dat asigurări că în România nu se va înregistra o penurie de carburanți - Importăm 30% din necesarul de consum din Rusia

Ministrul Energiei a dat asigurări că în România nu se va înregistra o penurie de carburanți - Importăm 30% din necesarul de consum din Rusia
Popescu a dat asigurări că în România nu se va înregistra o penurie de carburanți, în condițiile în care UE propune oprirea importurilor de petrol din Rusia
Ministrul Energiei - Virgil Popescu a dat asigurări că în România nu se va înregistra o penurie de carburanți, în condițiile în care UE propune oprirea importurilor de petrol din Rusia, conform unui pachet de sacțiuni discutat miercuri.
Virgil Popescu spune că firmele petroliere iau în calcul achiziţionarea de petrol din alte surse și a enumarat drept potențiale furnizoare statele OPEC, Azerbaidjanul sau Kazahstanul.
România importă cam 30% din necesarul de consum din Rusia, iar Virgil Popescu crede că nu vor exista probleme în compensarea acestei cantități.
În privința aprovizionării cu gaze naturale nu vor fi probleme, în condițiile în care în prezent, în sezonul cald, companiile din România extrag mai mult decât se consumă, iar pentru aprovizionare există două noi rute, de la începutul acestui an, iar în a doua jumătate a anului în sistem vor intra noi cantități de gaze din Marea Neagră, potrivit ministrului Energiei.
CITEȘTE ȘI: Virgil Popescu, despre criza din energie: „Investițiile sunt cheia către independența și securitatea energetică a României”
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 15:41 - Cine sunt noii miniștri propuși de Ilie Bolojan - LISTA COMPLETĂ
- 14:55 - Avans pentru mașinile „verzi” în Europa: Vânzările de electrice și hibride câștigă teren în primul trimestru
- 14:50 - Benzina urcă din nou peste 8 lei: primele scumpiri după seria de ieftiniri din ultimele săptămâni
- 13:53 - Daniel Dăianu cere trecerea la impozitarea progresivă: „Argumentele pentru cota unică au devenit ridicole”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News














