Actualitate· 2 min citire

Cel mai mare furnizor de energie electrică RECALCULEAZĂ facturile ultimelor luni. Ce urmeaz

Facturi la energie duble în ianuarie

Facturi la energie duble în ianuarie

Emanuel Focșan
Scris de Emanuel Focșan Publicat: 20 ian. 2022, 21:52

Electrica Furnizare a anunțat că au fost emise facturi de stornare pentru clienţii cărora nu le-au fost acordate facilitățile de compensare și plafonare şi s-a început procesul de refacturare.

Într-un comuncat transmis joi seară, compania al cărei principal acționar este statul român a explicat că "a depus eforturi majore, deşi cu impact negativ în rezultatele financiare pentru primele 9 luni ale anului 2021, pentru a-şi păstra angajamentele faţă de clienţii săi, menţinând preţurile din ofertele acceptate de către aceştia pe parcursul anului trecut, chiar dacă preţul de achiziţie a energiei de pe pieţele angro a crescut cu aproximativ 400% în 2021 faţă de anul precedent.Compania a mai explicat că în primele luni de aplicare a măsurilor de compensare şi plafonare mulți clienți nu au fost eligibile pentru niciuna din scheme.”Aproximativ 99% din portofoliul de clienţi casnici beneficiau deja de un preţ sub cel plafonat, respectiv 1 leu/kWh, motiv pentru care, în lunile noiembrie şi decembrie 2021, nu se încadrau pentru a li se aplica măsura plafonării. Totodată, aproximativ 700.000 de clienţi nu au fost eligibili pentru a deveni beneficiari ai măsurii de compensare”, a mai precizat compania.Pe de altă parte, pentru clienţii care întrunesc criteriile de eligibilitate, dar măsurile nu s-au aplicat în facturile din noiembrie și decembrie li s-au emise facturi de stornare şi, totodată, s-a început procesul de refacturare.Pentru perioadele respective nu se vor percepe penalități și nici nu se vor face deconectări în situațiile în care abonații respetivi nu-și vor plăti facturile.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate