ȚIGĂRILE S-AU SCUMPIT DIN NOU: CARE ESTE NOUL PREȚ AL UNUI PACHET, ÎNCEPÂND DE ASTĂZI

ȚIGĂRILE S-AU SCUMPIT DIN NOU: CARE ESTE NOUL PREȚ AL UNUI PACHET, ÎNCEPÂND DE ASTĂZI
Cei mai mari jucători de pe piața tutunului din România au scumpit prețul pachetelor de țigaret
British American Tobacco (BAT) și Japan Tobacco International (JTI), cei mai mari jucători de pe piața tutunului din România au scumpit prețul pachetelor de țigarete.
JTI, unul dintre cei trei mari jucători de pe piața tutunului din România, scumpește, de astăzi, prețul pachetelor de țigarete cu 0,5 bani-1 leu, urmând exemplul liderului pieței, BAT, care a scumpit deja pachetele cu 1 leu în urmă cu o săptămână.
Câte minute din viață îți FURĂ, de fapt, fiecare țigară. Oamenii de știință trag un semnal de alarmă: "Impactul este devastator"
În urma scumpirilor, un pachet de Camel sau Winston va ajunge la 28 lei, iar unul de Sobranie, la 30 lei.
Comparativ cu prețurile practicate de JTI la începutul anului trecut, cele de astăzi vor fi cu 2,5 lei pe pachet mai ridicate, în cazul țigaretelor mai ieftine, și cu 2 lei mai mari, în cazul țigaretelor scumpe. O altă companie care a anunțat în urmă cu câteva zile prețurile valabile începând cu data de 23 ianuarie a fost YGI S.R.L., un pachet de Denim costând 22 lei, relevă datele consultate de profit.ro.
În ultimii 3 ani, țigările s-au scumpit cu 6,5 lei pe pachet sau 30%, iar comparativ cu prețurile de la începutul anului 2023, actualele prețuri sunt cu 5 lei sau 20% pe pachet mai ridicate.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 17:14 - Hackeri pro‑iranieni ar fi atacat site‑ul ANAF. Gruparea acuză poziția președintelui Nicușor Dan în conflictul din Orientul Mijlociu
- 16:10 - „Am refuzat să îmi trădez țara”: Publicăm astăzi primele două capitole ale cărții semnate de Gabriel Oprea
- 13:14 - Energia electrică s-a scumpit cu aproape 57%, la nivelul lunii februarie
- 13:11 - INS: Câştigul salarial mediu net a scăzut la 5.518 lei, în ianuarie 2026
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News










