Trenul a ajuns un lux pentru români. Naveta cu mașina, mult mai avantajoasă, deși prețurile carburanților au explodat

Trenul a ajuns un lux pentru români. Naveta cu mașina, mult mai avantajoasă, deși prețurile carburanților au explodat
Odată cu scumpirile din ultimul timp, călătoria cu trenul a devenit aproape un lux
Transportul public în București reprezintă o problemă aproape eternă a administrației Capitalei. Navetiștii sunt nevoiți să apeleze la tren, microbuz sau mașina personală ca să ajungă zilnic la muncă. Însă, odată cu scumpirile din ultimul timp, călătoria cu trenul a devenit aproape un lux.
Trenul a ajuns să fie un lux pentru români. Dacă stai lângă Capitală și vrei să faci naveta până în oraș trebuie să scoți din buzunar cel puțin 33 de lei, plus biletele de autobuz. Pentru o familie mai numeroasă este mai convenabil să facă naveta cu mașina personală.
TRENUL, DE TREI ORI MAI SCUMP DECÂT AUTOBUZUL
GARA BUFTEA - GARA BUCUREȘTI NORD - 16,5 lei de persoană
bilet de tren dus-întors - 33 de lei = 5 litri benzină standard/ 4,5 litri motorină standard
navetă soț + soție pe zi - 66 de lei = 10 litri benzină standard/ 9 litri motorină standard
Sursa: Realitatea Plus
MAȘINA PERSONALĂ, MAI AVANTAJOASĂ CA TRENUL
Buftea - centrul Bucureștiului - 22-24 km
mașină cu un consum de 8l/100 km de benzina / 6l/100 km motorină
66 de lei = 4 zile de navetă cu mașina personală
Sursa: Realitatea Plus
Citește și:
- 21:21 - Ediția anului ”Culisele Statului Paralel"! Călin Georgescu revine în studioul Realitatea PLUS, față în față cu Anca Alexandrescu. Duminică, ora 20:55 - VIDEO
- 17:14 - Hackeri pro‑iranieni ar fi atacat site‑ul ANAF. Gruparea acuză poziția președintelui Nicușor Dan în conflictul din Orientul Mijlociu
- 16:10 - „Am refuzat să îmi trădez țara”: Publicăm astăzi primele două capitole ale cărții semnate de Gabriel Oprea
- 13:14 - Energia electrică s-a scumpit cu aproape 57%, la nivelul lunii februarie
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News











