Prețurile la pompă continuă să crească: motorina a depășit 11 lei pe litru. 18 scumpiri consecutive în mai puțin de o lună

Creșterea prețurilor carburanților a depășit cele mai pesimiste estimări
Scris de Emanuel Focșan Publicat: 31 mar. 2026, 09:46
Acciza va fi redusă doar la motorină. Este varianta acceptată de Guvernul Bolojan. Românii care au mașini pe benzină, însă, vor fi nevoiți să plătească sume uriașe în continuare. De cealaltă parte, Nicușor Dan speră ca până joi Coaliția să vină cu o măsură concretă, conform Realitatea PLUS. Luna martie a consemnat un dublu record negativ: cele mai numeroase scumpiri consecutive ale carburanților și cea mai mare diferență de preț între prima și ultima zi a lunii.
Citește și
- 08:36Protejarea puterii de cumpărare și sprijin pentru familii, priorități în programul de guvernare
- 08:22Datoria externă a României s-a dublat în ultimul deceniu. Un singur premier a reușit să o reducă
- 08:21Analiză Daniel Udrescu: Ficțiunea intermedierii. Sincopele fiscale ale economiei colaborative
- 08:10Nota de plată a războiului cu Iranul: 40 de miliarde de dolari pentru SUA - Analiză CSIS
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News


























