Cea mai mare vulnerabilitate pe care o are Uniunea Europeană este faptul că este cel mai mare importator de enrgie din lume. Aproximativ 55% din energia consumată în Uniune este importată. Factura acestui import imens se cifrează anual la 300-350 de miliarde de euro.Tocmai de aceea, creșterea eficienței energetice este o importantă piesă în politicile publice ale UE.Încă din 2012 o directivă privind eficiența energetică impunea ținte de creștere cu 20% a eficienței energetice până în 2020, pe tot lanțul, de la producție până la consum. Directiva din 2012 s-a revizuit în 2018 și a urcat ținta de creștere a eficienței la 32,5% până în 2030.La nivelul anului 2018, 26% din energia electrică furnizată Uniunii era provenită din sursă nucleară, 46% din combustibili fosili și biomasă și 28% din surse regenerabile. Obiectivul Uniunii este ca, în 2030, jumătate din electricitatea consumată să fie din surse regenerabile (inclusiv sursa hidro), ceea ce înseamnă 27% din consumul energetic total.Problema centrală privind politica energetică a Uniunii este problema nucleară, cea nevorbită și nedezbătută suficient. O timiditate de neînțeles a minților lucide din Uniune a făcut ca noua politică energetică europeană să excludă dezvoltări precum electricitatea din centralele atomo-electrice precum și centralele pe gaze modernizate și cu poluare redusă.În ceea ce privește energia nucleară, aceasta este condamnată de niște lideri destul de puțin conectați la realitate să dispară din peisajul industrial după mai puțin de un secol de existență, lăsând omenirea cu o factură energetică mult prea scumpă.Să nu uităm de sistemul Emissions Trading System, adică comercializarea emisiilor de gaze cu efect de seră, care acoperă cam 40% din economia Uniunii, cam 11 000 de instalații (centrale electrice și instalații industriale) și de faptul că UE vrea să crească ținta de reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră de la 40% la 55% față de nivelul din 1990.În acest context, de ce se dorește excluderea energiei atomice din viitorul continentului nostru?Europa este, totuși, plină de state cu centrale atomo-electrice în funcțiune:

Citește și
- 20:44Ana Maria Păcuraru, interviu exploziv cu Robert Barnes, avocatul din echipa lui Donald Trump. Americanii fac scut în jurul televiziunii poporului din România
- 19:12Vești bune pentru șoferi. Un nou tronson de autostradă se va deschide până la finalul anului -VIDEO
- 18:41Radiografia fiscală a Cabinetului Veștea: Diagnoză corectă a ANAF, dar fără calendar de tratament. Marile capcane pentru mediul de afaceri
- 17:23Adrian Veștea discută cu George Simion. Soarta noului Guvern se decide la sediul AUR
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News



























