Comisia Europeană a aprobat creșterea plafonului IMM Invest de la 15 la 20 de miliarde lei

Comisia Europeană a aprobat creșterea plafonului IMM Invest de la 15 la 20 de miliarde lei
Florin Cîțu - ministrul de Finanțe a declarat că, de curând, Comisia Europeană a aprobat creșterea plafonului IMM Invest de la 15 la 20 de miliarde lei
Florin Cîțu - ministrul de Finanțe a declarat că, de curând, Comisia Europeană a aprobat creșterea plafonului IMM Invest de la 15 la 20 de miliarde lei.
”Am crescut plafonul pentru IMM Invest de la 15 la 20 de miliarde. În continuare, cerereile sunt mari. Jumătate dintre bănci au cerut creșrerea plafonului. Am avut o discuție cu fondul de garantare, ei lucrează la automatizarea procedurii, care cred că este mult mai simplă și este o soluție pe termen lung. Am avut discuții cu băncile care au soluții de automatizare, putem să luăm soluții de la ei", a declarat Florin Cîțu.
"Aici puteți susține fondul de garantare și puteți detașa de la fondul de contragarantare sau din ANAF oameni cu expertiză astfel încât să grăbim procedurile. Trebuie tratate cu celeritate toate solicitările de credit care au fost aprobate de bănci. Trebuie soluționate rapid”, a declarat Ludovic Orban.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 20:48 - Interviu eveniment la Realitatea Plus. Emisarul SUA pentru Iran și Venezuela, analiză de ultimă oră despre criza globală, alături de Ana Maria Păcuraru
- 19:18 - Înfrângere definitivă pentru Gigi Becali și FCSB la CCR. Nu mai are căi de atac pentru a folosi numele Steaua București
- 19:01 - Informații controversate prezentate de Cristian Rizea despre Felix Rache
- 16:51 - Legea salarizării se schimbă. Ministrul Muncii, Florin Manole, anunță revizuirea veniturilor bugetarilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News











