Rata şomajului în România a scăzut în primul trimestru al anului la 5,3%

Rata şomajului în România a scăzut în primul trimestru al anului la 5,3%
Rata de ocupare a populaţiei în vârstă de muncă a fost de 64,2%
Rata şomajului în ţara noastră a scăzut în primul trimestru al anului la 5,3%, fiind cu 0,5 puncte procentuale mai mică faţă de cea din ultimul trimestru al lui 2023, anunţă Institutul Naţional de Statistică.
În primul trimestru din 2024, rata de ocupare a populaţiei în vârstă de muncă a fost de 64,2%, în creştere cu 1,2 puncte procentuale faţă de ultimul trimestru al anului trecut. Gradul de ocupare a fost mai mare la bărbaţi şi la persoanele din mediul urban. Rata de ocupare a tinerilor a fost de numai 19,9%. Analistul economic Aurelian Dochia subliniază că actualul context este favorabil forţei de muncă şi va menţine şomajul la cote relativ scăzute.
Aurelian Dochia: La nivel global este o perioadă favorabilă pentru forţa de muncă datorită faptului că pe termen lung avem scăderea populaţiei şi scăderea numărului de persoane în vârstă de muncă. Deci în următorul deceniu cel puţin cred că va fi o cerere de forţă de muncă, mai degrabă nu va putea să fie satisfăcută. Nu există un pericol mare de creştere a şomajului, în niciun caz la nivelurile pe care istoric şomajul le-a atins în unele ţări din Europa şi chiar şi în România. Dar există nepotriviri structurale în ceea ce priveşte pregătirea forţei de muncă.
Aurelian Dochia spune că vorbim şi de o deficienţă a sistemului de învăţământ, dar şi a orientării profesionale şi că este nevoie de întărirea unui sistem de pregătire a tinerilor la locul de muncă.
Citește și:
- 13:58 - România în topul UE al familiilor monoparentale: Pe ce loc ne situăm la numărul de gospodării cu copii crescuți de un singur părinte
- 13:44 - Top țări europene unde poți trăi regește în 2026 cu o pensie modestă: Costuri mici și calitate maximă a vieții
- 18:39 - Ultimatumul sindicatelor din Educație. Noua Lege a Salarizării taie veniturile nete și aruncă sistemul în haos. Profesorii amenință cu greva și boicotarea examenelor naționale
- 18:23 - Dragoș Pîslaru, despre Legea Salarizării: „Sunt pe post de țap ispășitor. Încerc să fac minuni într-un interval scurt”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News













