ROMÂNIA, CAMPIOANĂ LA IMPORTURILE DE ALIMENTE: 6 MILIARDE DE EURO ÎN ȘASE LUNI

ROMÂNIA, CAMPIOANĂ LA IMPORTURILE DE ALIMENTE: 6 MILIARDE DE EURO ÎN ȘASE LUNI
România a cheltuit în primele șase luni ale acestui an aproximativ 6 miliarde de euro pentru importurile de produse alimentare, adică aproape 33 de milioane de euro pe zi
România a cheltuit în primele șase luni ale acestui an aproximativ 6 miliarde de euro pentru importurile de produse alimentare, adică aproape 33 de milioane de euro pe zi. Printre cele mai cumpărate alimente din afara granițelor se numără legumele, fructele, carnea, laptele și ouăle, provenite în special din Ungaria, Polonia și Bulgaria.
Paradoxal, deși dispune de un potențial agricol considerabil, România depinde tot mai mult de alimentele aduse din alte țări. Dispariția fermelor mici, migrația tinerilor din mediul rural, lipsa investițiilor și sprijinul redus pentru producătorii locali, alături de o piață internă slab organizată, fac ca produsele autohtone să ajungă mai greu pe rafturile magazinelor.
Sursa: Realitatea Financiara
Citește și:
- 13:14 - Energia electrică s-a scumpit cu aproape 57%, la nivelul lunii februarie
- 13:11 - INS: Câştigul salarial mediu net a scăzut la 5.518 lei, în ianuarie 2026
- 12:17 - Petrolului în 2022 vs. 2026. De ce plătim mai mult la pompă deși barilul este mai ieftin?
- 09:59 - Alarmă la Dacia Mioveni: 1.200 de concedieri și scăderea producției după 22 de ani de creștere
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea Financiara și pe Google News










