Florin Manole, ministrul Muncii, a declarat că „mica recalculare” a pensiilor a întârziat și din cauza modificărilor generate de măsurile fiscale ale Guvernului Bolojan.
„Întârzierea recalculării pensiilor este cauzată obiectiv și de procesul de implementare în sistem a CASS pentru pensiile de peste 3.000 lei, a declarat, vineri, la o dezbatere organizată de IMM România, ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Florin Manole.
Încă sunt erori, iar de vină ar fi sistemul informatic „suprasolicitat”, spune ministrul Muncii, Florin Manole. Nici mica recalculare nu stă mai bine, având deja 5 luni de întârziere. Cei care vor să treacă de la pensie anticipată la limita de vârstă mai au de așteptat.
Florin Manole, ministrul Muncii, a declarat că „o să existe, din păcate, în continuare, într-o oarecare perioadă, întârzieri, pentru că softul este ceva ce trebuie modificat în permanență”. Acesta a explicat că „există un progres, un raport săptămânal de progres pe care Casa de Pensii îl face și în legătură cu numărul de dosare și în legătură cu evoluția aplicației, dar din păcate, aceste întârzieri nu vor fi recuperate foarte repede”.
Ministrul a mai afirmat că „așteptările oamenilor pentru mica recalculare nu trebuie să fie la nivelul marii recalculări”. „Mica recalculare, prin specificul său, aduce în dosarul de pensie niște venituri, evident, mult mai mici decât ce a contribuit un om în 40 de ani sau în 30 de ani de cotizare. Sunt venituri nepermanente, sunt venituri, altele decât salariale, sunt sporuri”, a declarat el.























